.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Hradiště u Březiny

29. září 2011 v 1:53 | Květa "Liliana" |  POHANSKÉ PUTOVÁNÍ PO PLZEŇSKU
Už nějakou dobu plánuji projekt "Pohanské putování po Plzeňsku" aneb výpravy za pohanskými lokalitami (pravěká, slovanská a keltská hradiště nebo mohylová pohřebiště) v Plzeňském kraji. Bohové zřejmě usoudili, že plánování bylo už dost, a tak "čirou náhodou" padl rodičům zrak při výběru vhodného místa pro sváteční houbařskou procházku na okolí vesnice Březina na Rokycansku. Dva pohledy na mapu (jeden na přední a jeden na zadní stranu) mi stačily k tomu, abych potvrdila, že je to opravdu dobrý nápad. Pár kilometrů od Březiny se totiž nachází slovanské hradiště, podle popisu poměrně zachovalé.


GPS souřadnice: 49°48'39.589"N 13°37'7.504"E

Večer před výpravou jsem ještě nahlédla do Mapy tajemných míst a knížky Tajemná místa Plzeňska - podle autora Pavla Kozáka se zde nacházelo božiště a svatyně podsvětního kultu.
Rozhodla jsem se při návštěvě vytvořit přírodní oltář a uctít Boha Velese, který se vzhledem k několika souvislostem (možné spojení s podsvětím, poloha hradiště uprostřed lesa a středa, která je uváděna v souvislosti právě s Velesem) hlásil o slovo. Zbývalo tedy už jen doma vybrat obětiny - v této záležitosti vždy zapojuji intuici a snažím se vycítit, co bude pro určitou příležitost nebo Boha vhodné, zvláště když nemám příliš informací o tradičních obětinách.

K Hradišti jsme se vypravili z Březiny březovou alejí po červené turistické značce.


Hned na úvod na nás dýchla ran(n)ě podzimní atmosféra zámeckého anglického parku, který v Březině založil hrabě Kašpar Sternberg.
Toto jméno mi rozhodně není neznámé, neboť jde o významného botanika a geologa, zakladatele Musea Království Českého (dnes Národní muzeum) a také české paleobotaniky. Nedaleko Březiny se nachází významné paleobotanické lokality, například lom Ovčín u Přívětic, kde jsem před několika lety měla tu čest podílet se na výzkumu "prvohorních Pompejí" (karbonský prales byl zasypán sopečným popelem, díky tomu byly rostliny zakonzervovány na místě, kde rostly).

Empírový zámek z 18.-19. století poměrně zchátral, když byl za minulého režimu používán jako lesnické učiliště:

obnovená kaple sv. Terezie

Anglický park se pyšní duby a buky staršími 500 let. Pokochejte se některými obyvateli:V parku jsme potkali sběrače bukvic

Z parku nás trasa vede smíšeným lesem a i tady kralují statné buky a duby roztodivných tvarů. Les polehoučku začíná zlátnout.Přibližně půl kilometru od zámku narazíme na první stopy po osídlení. Po obvodu široké lesní cesty spatříme nejen drobné skalky, ale i zbytky valů - zřejmě pozůstatků po hradu Březina. Místo není nijak označené a pojmenované, poznávacím znamením je kryté dřevěné odpočívadlo.Pohled dolů ze skalky na zbytky valů:

Opět jsou to stromy, které dodávají tomuto místu tu správnou kouzelnou atmosféru.


Pokračujeme po cestě, která se místy zařezává do svahů a po okrajích je zpevněna kameny (možná původními).Samotné hradiště se nachází na stejnojmenném vrchu ve výšce 619 m.n.m.


Co o něm prozradí archeologické údaje?


Zabírá plochu 1,44 ha. Bylo obehnáno dvojím kamenným valem.
Z předního valu u úpatí hory se zachovaly jen skromné zbytky, vnitřní val je však zachován dobře. Hradiště má tvar nepravidelné elipsy. Valy jsou postaveny z balvanů křemenité břidlice a místy dosahují výšky 5-6 metrů. Na jihovýchodní a severovýchodní straně vedou do hradiště vchody (brány). V severní části hradiště můžeme nalézt zbytky obdélníkové stavby o rozměrech 16x8 m.

Vchod do hradiště:


Vnitřní valy:

Podle nálezů keramiky slovanské hradiště vzniklo mezi 8. a 10. stoletím n.l. Tehdy Slované začali pronikat do zdejších neosídlených lesů. Jedná se o jeden z nejstarších opěrných bodů Slovanů na západě Čech, později na hranici Slavníkovské říše. Některé prameny uvádějí , že bylo osídleno už od doby halštatské, sídlili zde zřejmě i Keltové.
Hradiště Březina sloužilo k ochraně obyvatel v době ohrožení a svoji funkci plnilo ještě v 10. a 11. století. Má se také jednat o jediné slovanské hradiště v okrese Rokycany.

Vnitřek hradiště - dříve zde stály hliněné chatrče, dnes tu vládnou stromy:
A co na to říkají záhadologové?
Pavel Kozák lokalizuje božiště na místě dnešního altánu, který byl postaven podle původní dokumentace a nabízí krásný výhled na severozápad (to je shodou okolností směr přisuzovaný Velesovi).

V altánu se můžete zapsat do návštěvní knihy


V prohlubni na jižní straně pak má být pozůstatek pravděpodobně svatyně podsvětního kultu. Zdá se mu však, že tu celkově převažoval sídelní účel a božiště jej doplňovala.

Dnes na tomto příjemném místě převažuje vegetace, stromy společně s mechem a kapradinami se nijak nestydí zarůstat pozůstatky obranných valů. Hradiště ale stále dýchá důstojností a vyzývá nejen k obyčejné prohlídce.Vydávám se najít příhodné místo pro Velesův oltář a nakonec ho nalézám v zajímavě tvarované skalní stěně pod altánem.


Mám ráda tvorbu přírodních oltářů, protože vyzývá k naladění se na ducha místa a Bohy a zároveň jde o kreativní činnost, při které využiji především to, co mi v okolí padne do oka.
K přírodninám přidávám i obětiny - krajíček chleba, oříšky, kaštany a jablko. Z kousku keramické hlíny, který jsem si sbalila s sebou, vyrobím malou sošku a obětní mističku, která se záhy naplní bezinkovým likérem. Z nedostatku času omezím rituál jen na tiché spojení s Velesem, ale i to je potěšující.


Nakonec o kousek dál ve svahu pod borovicí s modřínem, na zemi rozhrabané zvěří, vytvořím ještě druhý oltář, který je více přístupný právě obyvatelům lesa.
Kousek nad ním nacházím jeden z kamenných kruhů, které se tu často vyskytují:


Nezbývá než se pro tentokrát s Hradištěm rozloučit a slíbit si, že se sem vrátím, až se okolní buky převlečou do zlaté.
Kdybych tu snad někdy chtěla nocovat, přístřešek může poskytnou seník s půdičkou, který stojí kousek pod hradištěm u cesty.Na na závěr pár úlovků z cest:


Kolem pěšin můžete nalézt zajímavé kamenné exempláře a také zkameněliny karbonských rostlin (dostaly se sem pravděpodobně jako navážka při tvorbě cest).


Callamites - stromová přeslička:

Sigillaria - otisky kořenů stromových plavuní:


Šťastnou cestu na (pohanských) toulkách a naviděnou u dalšího dílu :-)
 


Komentáře

1 Miky Miky | E-mail | Web | 29. září 2011 v 10:46 | Reagovat

Tak to byl výlet podle mého gusta, krásná příroda, staré pohanské místo a rituálek. ;) Už se těším na další díl. :)

2 Coreyemma Coreyemma | Web | 29. září 2011 v 15:27 | Reagovat

ta soška je úchvatná :)

3 Liliana Liliana | Web | 29. září 2011 v 16:35 | Reagovat

Díky:-) Jsem zvědavá, jak dlouho tam vydrží.

4 Coreyemma Coreyemma | Web | 29. září 2011 v 21:09 | Reagovat

teď mají být slunečné dny, tak pokud se trochu vypeče, tak minimálně do samhainu jí čas dávám ;)

5 Moen Moen | E-mail | 26. října 2011 v 15:06 | Reagovat

Ahoj Lili
Březina je úžasná, jedno z mých oblíbených hradišť :-)
Jen malá poznámka k pozůstatkům hradu: byly přestavěny na kapli a stojí nad rybníkem dole u vsi.

6 Liliana Liliana | Web | 26. října 2011 v 15:53 | Reagovat

Moen: Ahoj!:-)
O tom přestavěném hradu jsem četla, budu se na něj někdy mrknout na vlastní oči. Váhala jsem, k čemu vlastně patří ty zbytky kolem odpočívadla, máš o nich nějaké informace?

7 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:33 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama