.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Meditace: Růst semínka

16. září 2011 v 3:29 | Květa "Liliana" |  VÝLETY DO NITRA
Tato meditace je zaměřená na probuzení určité vlastnosti, schopnosti nebo síly k naplnění našeho přání.
Jde o prožitkovou a částečně pohybovou meditaci, která může zároveň přinést i vhled do toho, jak bude růst našeho semínka zřejmě probíhat a co ke zdárnému naplnění našeho záměru potřebujete.

Technická pozn.: Text je možné si namluvit na diktafon nebo požádat blízkou osobu, aby ho předčítala. Těm co už mají nějaké zkušenosti s vnitřní prací, jistě bude stačit zapamatovat si hlavní body meditace (její "příběh").

Na úvod se na chvilku uvolněte a zodpovězte si otázku:
Co (nového) v sobě chci nechat vyrůst?
(může to být určitá vlastnost, schopnost, dovednost, přání,...)Začněte sbaleni v sedě na patách, hlava se dotýká země, ruce leží volně podél těla. V průběhu meditace se můžete postupně rozbalovat a zvedat (až do stoje) podle vlastních potřeb a pocitů.
A nyní už samotný text meditace:

Zavři oči a soustřeď se na svůj dech. Dýchej pomalu a klidně. S každým výdechem se tvé tělo víc a víc uvolňuje. S výdechem uvolni všechny svaly v obličeji…a celé hlavě. Vlna uvolnění pokračuje ke krku….a ramenou. Uvolni obě paže až k prstům. S dalšími výdechy uvolňuj hrudník…břicho…postupně celá záda…obratel po obratli. Uvolni pánev…a postupně celé nohy…až ke špičkám prstů.
Celé tvé tělo je teď uvolněné a relaxované.
Představ si, že jsi semínko v zemi. Ležíš v lůně Matky Země, obklopené výživnou půdou. Je tu klid a tma. Vnímej, jak se tu cítíš…prociť si blízkost země kolem sebe…
Uvědom si, co je v tobě skryto. Uvnitř tebe je něco, co má začít nový život, vyrůst. Chvíli vnímej tuto touhu, sílu, energii… Je dostatečně silná, aby tě probudila? Pohání tě vyklíčit, vyrůst? Pokud cítíš, že se ti chce spíše stále spát v zemi, zeptej se, zapátrej, co potřebuješ, co povzbudí tu životodárnou sílu, která vytáhne ze semínka klíček.
Prociť ještě jednou, naplno tuto energii… cítíš, jak se jí naplňuješ…rozpínáš se…s touhou prorazit svoji ochrannou slupku. Vnímej, jak se stáváš klíčkem…živým a aktivním… Vnímej, jak se cítíš, když děláš tento rozhodující krok…když vyrážíš z klidu a bezpečí svých obalů…
Klíčíš…prodíráš se půdou…vnímej své kořeny, jak se větví, rozprostírají uvnitř země, klesají dolů… a prociťuj, jak tvá druhá část roste vzhůru, dere se za světlem…překoná poslední vrstvu půdy…a je venku. Rodíš se ze tmy na světlo. Pořádně se nadechni, vychutnej si vzduch kolem…podívej se za sluncem. Jak se cítíš na novém světě? Jsi připraven/a vyrůst?
Načerpej všechny potřebné živiny k růstu. Vnímej znovu své kořeny, jak přijímají výživu z půdy…zaměř svou pozornost i na první lístky vystavené energii slunce.
Postupně rosteš…rozvíjíš se…sílíš… Vnímej, co všechno k tomu potřebuješ. Kolik živin potřebuješ z půdy, zevnitř? Kolik zvenčí…od slunce, ze vzduchu…? Kolik vody…abys sílil/a a rostl/a do krásy?
Prociťuj, jak rosteš…stále víc…a výš…a je z tebe dospělá rostlina. Podívej se na sebe - jak vypadáš? Jsi strom nebo květina nebo jiný druh? Jak se cítíš? Zkontroluj, jak se ti podařilo dospět. Co tvé kořeny? Jsou pevné a silné? Vnímej, jak se ti daří, když přijdou nepříznivé vlivy. Pokud je to třeba, pátrej po tom, co ti pomůže více zesílit a odolávat nečasům. Co teď potřebuješ?
Jsi krásná dospělá rostlina a nyní se postupně vydáváš na cestu k plodům. Vnímej, jak na tobě raší květy…rozvíjí se… Jak vypadají? Prociťuj jejich energii…co vysílají do světa? Lákají k sobě hodně opylovačů…včel, motýlů a jiného hmyzu? Nebo si vystačíš sama, bez nich?
Jak jsou tvé květy nápadné? Ukazují se světu?
Okvětní lístky pomalu opadávají…a v jejich středu začínají zrát plody. Prociťuj tento proces…povzbuď ho potřebnými látkami, pokud je třeba. Sleduj, jak se tvé plody zvětšují…zrají… Jak vypadají? Uzrály všechny? Jsou tvé plody jedlé…a pro koho? Dokážeš je nechat zralé spadnout? Chceš je rozdávat?
Ještě jednou prociť, podívej se, co vyrostlo ze semínka…jak se tvé přání naplnilo, uzrálo…uvědom si celou tuto cestu…co vše potřebovalo, aby tvé myšlenky přinesly své plody…
Nyní opusť svoji rostlinu…vystup z ní…a podívej se na ní zvenčí. Pokochej se pohledem na ní…na krajinu kolem… Má pro tebe nějaký vzkaz na rozloučenou?
A pomalu tento obraz necháváš za sebou…ukrytý v sobě…můžeš se k němu kdykoliv vrátit… Soustřeď se opět na svůj dech…uvědom si své tělo…místnost kolem sebe…dotyk chodidel na podlaze… Lehce se zavrť…protáhni…a pomalu otevři oči...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama