.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Meditace: Setkání s Velesem

20. září 2011 v 4:42 | Květa "Liliana" |  VÝLETY DO NITRA
Tuto meditaci jsem připravila pro výpravu po Naučné stezce Cestou slovanských bohů.
Můžete se v ní setkat s Bohem Velesem a požádat ho o radu v nějaké záležitosti.Veles je bůh hojnosti, ochránce úrody, vlastnictví, pán zvířat. Podporuje plodivé síly, ale bdí také nad podsvětím a zemřelými. Je patronem magie a čarodějů. Tichý bůh přebývající v lese, ale zároveň trikster (šprýmař). Bývá zobrazován jako chlupatý a rohatý, což mu ovšem nebrání ukázat se i v jiných podobách.
Oslovit ho můžeme v otázkách hojnosti a bohatství všeho druhu. Pomáhá v zemědělství a chovatelství, podporuje plodivé síly a mužskou sexualitu. Žádat ho můžeme i o ochranu majetku, podporu při magii, pomůže nám spojit se s říší přírody a nebo podsvětím a tématem smrti. V neposlední řadě nás může obdarovat i lstivostí, humorem a hravostí.
Jeho atributem jsou falické symboly, beraní a býčí rohy a vlna (ta je spojena s dobytkem i čarodějnickými praktikami). Je spojován se severozápadem, zelenou barvou, středou a medvědem.
Do křesťanství pronikl jako sv. Blažej (patron stád) a čert.A nyní už text meditace:

Zavři oči a soustřeď se na svůj dech. Dýchej klidně, zhluboka. S každým výdechem se tvé tělo uvolňuje. Uvolni všechny svaly od hlavy až k chodidlům. Celé tvé tělo je uvolněné.
Prociť spojení se zemí pod tebou, s přírodou kolem tebe. Uvolni své pocity a myšlenky, nech je volně plynout.
Představ si, že stojíš na břehu řeky, kde na tebe čeká loďka. Chystáš se na cestu do království Boha Velese.
Nasedáš do loďky a vstupuješ s ní do proudu řeky. Řeka teče poklidně, její vody postupně tmavnou, jak se přibližuje ke skalám a k otvoru jeskyně v nich. Všimneš si, že u ústí jeskyně plave ve vodě konec silné zelené vlněné nitě. Chytíš ji a zjistíš, že vede dál a hlouběji do jeskyně. Tato vlněná nit je ukazatelem cesty do Velesova království. Překvapí tě, že je velmi pevná, a tak se po ní můžeš přitahovat dál a dál.
Vplouváš do nitra skály a necháváš se unášet vodami podzemní říčky. Nit tě stále vede a labyrint jeskyně nakonec ústí v jiném světě. Loďka vyplouvá ven ze skály a ty spatříš kolem sebe svěží zelené pastviny a nedaleký les.
Vystoupíš z loďky a procházíš se a rozhlížíš kolem. Je zde spousta zvířat... Víš, že tady někde přebývá Bůh Veles.
Rád/a by ses s ním setkal/a osobně, a tak ho oslovíš a požádáš, aby přišel. Možná se objeví hned, možná po chvíli, možná jen ucítíš jeho přítomnost.
Až se ti podaří navázat s Velesem spojení, polož mu svoji otázku a počkej, co ti odpoví.

Až dokončíš svoji návštěvu u Boha Velese, poděkuj mu a rozluč se s ním. Pak můžeš opět nasednout do loďky a doplout stejnou cestou zpět (Bohové ti jistě obrátí proud řeky, pokud budeš potřebovat).
 


Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:34 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama