.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Labyrint jako orákulum

5. listopadu 2011 v 21:01 | Květa "Liliana" |  VÝLETY DO NITRA
Už je to dávno, co se v mých představách o ideální zahradě zabydlel labyrint. Tento mýtický objekt se může stát prostředníkem při cestě do vlastní duše.
Ve svých zápisech mám už nějakou dobu odkudsi získaný význam jednotlivých drah (uliček) labyrintu, konkrétně krétského. Vzhledem k tomu, že jsem se jím inspirovala při tvorbě tohoto blogu, je na čase se o ně podělit :-)Aby zdejší poznámky nebyly tak suché, využiji článek k malé reklamě a odcituji hrdinu (kněze Bohyně Moudrosti) vznikajícího fantasy románu, na kterém pracuji společně s Irislenkou:

"Jak vidíš, cesta tohoto labyrintu se vine v sedmi uličkách, než se dostane ke středu," ukázal na nákres. "Učenci i jiní znalí tajemství vstupovali do labyrintu, aby nalezli odpovědi na své otázky nebo řešení problémů, které je trápily. Každý ze záhybů, kterým procházeli, vyžadoval své zvláštní naladění mysli, těla i duše.
V prvním okruhu je třeba, abys srovnal a projasnil své myšlenky, vyčistil je od všeho rušivého a nepatřičného, co by tě mohlo odvádět od tvého cíle, od úspěchu. Musíš od sebe odehnat své obavy, abys o své otázce dokázal přemýšlet čistě, nezaujatě.
K tomu ti pomůže i cesta druhým okruhem, cesta tvých pocitů. Říká se, že by ses neměl vydat dál dříve, než budou tvé city křišťálově čisté a klidné jako horská tůň.
Další, třetí ulička labyrintu slouží k tomu, aby sis uvědomil vše skutečné a hmotné, co zbylo. To znamená i své tělo. Vidíš, že tato cesta je ze všech nejdelší. To proto, abys stačil uvolnit všechny své svaly, zklidnit a naladit svůj dech. Právě dech je to nejdůležitější, na co se zasvěcení soustředí. Odpovědi přicházejí na křídlech větru, jak se říká. Pravdou je, že rytmus tvého dechu otevírá brány do vyšších světů. ...
"Možná ti pomůže, když si tento okruh zkusíš projít bos. Nejenže budeš lépe vnímat své tělo, ale spojíš se tak i se silou země.
Na cestu čtvrtým okruhem už vstupuješ s klidnými myšlenkami, pocity i tělem. Můžeš se proto vydat do království svého ducha. Ještě než požádáš o řešení, o odpověď, měl bys zvážit i morální otázky svého problému. Tato cesta by ti tedy měla naznačit, zda to, co děláš, je dobré. Ukázat ti případné následky tvých činů.
Pokud vyřešíš i toto dilema, můžeš postoupit dál. Cesta pátým okruhem je určena pro volání k Bohům. Žádáš síly mocnější než ty sám, aby ti přinesly odpovědi.
V následujících dvou okruzích se Bohové dotknou tvého vědomí, je to tedy cesta vizí a intuice. Naslouchej pozorně, ale ne násilím. Možná k tobě řešení přijde v jasné podobě, může se však stát, že dostaneš jen nápovědu, nějaký symbol.
Střed labyrintu je zároveň i cílem, dokončením tvého hledání. Na tomto místě si budeš jistý, zda k tobě přišla ta správná odpověď. Je možné, že o ní budeš přemýšlet na celé cestě labyrintem zpátky, možná i několik dalších dní, abys ji plně pochopil. Samozřejmě, neměl bys zapomenout poděkovat Bohům za jejich pomoc," usmál se na závěr svého vyprávění.


Takový labyrint na podobnou cestu za vizí se však samozřejmě hůře shání, pokud si ho zrovna nevytvoříme rovnou na zahrádce. Inspirací může být návštěva zámku Loučeň a jeho Labyrintária.

Zvláště mě upoutal zdejší kamenný labyrint, který odkazuje na Kelty.Symboliku labyrintu však můžeme využít i v meditaci a nebo při výkladu karet, run apod.
Pro přehled tedy uvádím své původní poznámky přizpůsobené jako model výkladu:1 ) Mentální dráha
Co si myslím o svém problému?

2 ) Emocionální dráha
Jaký z toho mám pocit?
Jaké emoce vycházejí na povrch, když přemítám o problému?

3 ) Hmotná (tělesná) dráha
Jak se mě problém dotýká po stránce hmotné?

4 ) Duchovní dráha
Jak tento problém bude působit na můj duchovní život?
Bude mít to, co dělám, příznivý vliv na můj duchovní růst?

5 ) Bůh/Bohyně
Dráha volání k Bohu (Bohům), jemuž se chceme přiblížit. Uvědomujeme si vyšší síly a jsme ve vědomé komunikaci s nimi.

6 + 7 ) Odpověď
Přichází odpověď na naše otázky (pomocí vize, intuice)

8 ) Cíl
Výsledek (obvykle bývá podmíněný splněním předchozích podmínek, rad)
 


Komentáře

1 Barča Barča | 10. listopadu 2011 v 12:31 | Reagovat

Obrázek labyrintu připomíná lidský mozek.

2 Liliana Liliana | Web | 10. listopadu 2011 v 16:04 | Reagovat

To je zajímavý postřeh :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama