.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Leden 2012

Konference

28. ledna 2012 v 0:54 | Květa "Liliana" |  VÝLETY DO NITRA
Zažíváte občas situace, kdy řešíte nějaký problém nebo máte potíže se v určité záležitosti rozhodnout a zjistíte, že se to ve vás doslova pere? Být mezi dvěma ohni ještě není tak hrozné. Pokud jste ale nevědomě těch ohnišť uvnitř založili mnohem více, může to být pěkný oříšek. V takové situaci bývá složitější řídit se intuicí, protože se její hlas stane jedním z mnoha. Svého slova se většinou mnohem silněji dožadují naše podosobnosti, části našeho já.

Takové situace dobře vystihuje tarotová karta 5 holí. Bojující postavy jsou příliš zaměstnány zápasem na to, aby vnímaly drobného motýla (symbol duše).

Souznění s přírodou

20. ledna 2012 v 2:10 | Květa "Liliana" |  RITUÁLY
Souznění s přírodou je pro většinu pohanských směrů přirozenou "náplní práce". Sami pohanští Bohové jsou ztělesněním divokých i laskavých sil přírody. Nedíváme se na přírodu jako na něco, co můžeme pouze využívat k vlastnímu prospěchu a přizpůsobovat našim "vrtochům", ale na lůno, ze kterého jsme vzešli a s kterým nás stále pojí pomyslná pupeční šňůra. Ať chceme, nebo ne, jsme ovlivněni životním prostředím a zemskými silami. Významnou částí našeho já jsme stále zvířata - což je skutečnost, která by nás neměla urážet nebo děsit, ale naopak bychom ji měli přijmout, respektovat a využít.

To, co je pro většinu pohanů nošením dříví do lesa, nemusí být úplně samozřejmé pro některá odvětví magie nebo duchovních směrů zaměřených na dosažení dokonalosti, vyzdvižení člověka jako nejvyššího článku, kterému je souzeno ovládat elementy a poroučet všemožným duchům.
Thomas Moore píše v knize Temné noci duše: "…naučil jsem se, že prvním principem magie je být v souladu s přírodou. Mág se nesnaží přírodu přelstít, ale zůstat s ní v hlubokém propojení. Pracovat s duší magicky spíš než hrdinsky vyžaduje extrémní souznění se vším, co k tomu patří."
I A.S. LaVey v Satanské bibli upozorňuje: "Magie je jako příroda sama, k dosažení úspěchu v magii je třeba pracovat v souladu s přírodou, ne proti ní."


Óda na stíny

19. ledna 2012 v 6:06 | Květa "Liliana" |  POLIBKY MÚZY
Občas místo prostého zápisu a analýzy duševních stavů napíšu báseň. Občas napíšu báseň jen tak, obvykle jako součást nějakého příběhu. A občas se na ty básně po pár letech podívám a zjistím, že věrně odrážejí i můj vlastní příběh.
Napadlo mě vyprávět část příběhu i zde na blogu. Možná se někde najdete i vy. Ve věčném příběhu, který už čítá mnoho kapitol, a přesto teprve začíná...
První báseň - mantra - není mým dílem, přistála v mém zápisníku manter a modliteb jako úlovek ze sítě. Ostatní vznikly před 5 lety jako součást nedokončeného románu. Obě skutečnosti jsou samozřejmě symbolické :-)

Jak jsem slavila návrat slunce

2. ledna 2012 v 7:15 | Květa "Liliana" |  Z DENÍKU POUTNICE
Letošní advent byl trochu pracovně hektický, a tak jsem prošvihla astronomický slunovrat a cukroví pekla večer před Štědrým dnem (máme ovšem doma zázračnou spíž, ve které i perníčky změknou doslova za pár dní). Zachraňoval to aspoň domácí oltář, kterým jsem uvítala Bohy tohoto času s dostatečným předstihem.