.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Imbolc

3. února 2012 v 21:05 | Květa "Liliana" |  POHANSKÉ OSLAVY
Imbolc bychom nejlépe mohli připodobnit k našim Hromnicím. Slavit ho můžeme od přelomu ledna a února (31.1. - 2.2. ) přibližně do 6.-7.2.
Imbolc představuje prostředek kalendářní zimy, ale zároveň už v sobě obsahuje příslib jara. Však se také říká: "Na Hromnice, o hodinu více, půl píce a půl krajíce." Přestože kraj ještě v tuto dobu často leží pod sněhem, světla přibývá, jak se Země postupně přibližuje na své dráze ke Slunci.
A z této skutečnosti také vychází poselství Imbolku.
Říká se mu také svátek svící a v keltské tradici je spojován s bohyní Brigid.

Bohyně Brigid

Její jméno (v různých podobách) znamená Jasná (Zářící), Vysoká, Zářící šíp, Síla.
Keltská bohyně Brigid je zmiňována jako bohyně inspirace (bude tedy bdít nad uměním, vědou, kreativitou i věštěním), řemesel (např. kovářství, zlatnictví, domácí řemesla), je ochránkyní domácího krbu, pomáhá při fyzickém a spirituálním léčení, je také bohyní plodnosti (úrody, země, lidí i zvířat) - ochraňuje mimo jiné těhotné ženy a pomáhá při porodu.


Jejími symboly jsou:
oheň: tedy např. plamínky svíček, hořící krb
voda: Brigid je spjata s posvátnými studněmi. Symbolem tedy může být pramen, studánka nebo kotlík, pohár (případně jiná nádoba s vodou).
země: obilí - ze slámy se vyrábí Brigitin kříž (kolo), slaměnná bohyně (panenka), Brigitino lůžko


zvířata: bílá kráva s červenýma ušima, vlk, had, labuť, sup
Minerály: Brigid je spojována s akvamarínem a křišťálem


Křišťál je univerzální očistný kámen. Neutralizuje negativní energii, ochraňuje.Vysílá pozitivní energii, dodává rovnováhu, posiluje, uklidňuje.
Akvamarín pomáhá zachovávat čistotu mysli a nevinnost, vnáší světlo a jasno do nitra, daruje vnitřní svobodu a čisté srdce. Harmonizuje tělo i duši. Považován také za kámen mystiků, vizionářů a léčitelů.

Trojná Bohyně se v tomto čase zrodí do podoby Panny.
Bůh se manifestuje jako mladé Slunce, bývá zobrazován i v podobě sviště (zřejmě hlavně v americkém prostředí - slaví Groundhog's Day), který se v tento čas už může v teplejších oblastech probouzet ze zimního spánku. Ovšem v Evropě vyspávají svišti až do dubna, probudit se můžou předčasně, pokud nastane jarní počasí.Symboly Imbolku:


- bílá a červená barva
- svíce, oheň, symboly vztahující se k Brigid
- první známky jara: semena jako připomínka příchodu nového života, první zeleň, hibernující zvířata (zmíněný svišť, také medvěd, jezevec a další)
- počasí: jasné nebo šedivé
K tomu se vztahuje tato pranostika:

Na svátek svící slunce a jas, zima se chopí žezla zas. ( If Candlemas day be sunny and bright, Winter again will show its might.)
Na svátek svící nebe šedé, zima už dlouho nepobyde. (If Candlemas day be cloudy and grey, Winter soon will pass away.)
jiná verze:
Pokud na svátek svící jasný den je, zima si ještě zabojuje.( If Candlemas day be fair and bright, Winter will have another flight.)
Pokud nám zaprší na svící svátek, zima je pryč, nepřijde na zpátek. (If Candlemas day be shower and rain, Winter is gone and will not come again.)Zvyky a oslavy:

Obětiny a dekorace:
Nechte venku obětiny pro Brigid a víly - chléb, mléko, obilí, semena.
Ženy mohou ozdobit židli u krbu. Dívky se čepily zelení a prvními květinami.

Posvátný oheň:
Pokud máte pole nebo zahradu, můžete se inspirovat starým pohanským zvykem, kdy procesí obešlo pole se zapálenými pochodněmi, aby je očistilo a povzbudilo pro nadcházející sezónu.

Požehnejte svícím, které budete používat v průběhu roku na rituály.
Vyrobte si svíčku.

Zapalte posvátný Brigitin oheň (v Římě uctívali bohyni Juno procesím s loučemi) - je to oheň zrození a léčení, oheň kovářské výhně, oheň poetické inspirace.


Požehnání:
Pokud jste si vyrobili Brigitin kříž, zavěste si ho nad/na dveře, aby se vašemu domu dostalo požehnání. Místo kola/kříže z obilí je možné také na dveře zavěsit tři kukuřičné klasy jako symbol trojité Bohyně.
O požehnání domu můžete požádat i přímo Brigid.
Ve Skotsku a Galii otevřeli dveře a pozvali Brigid dovnitř:
"Bride! Pojď dál, tvé lůžko je hotové! Přichystejte dům pro Trojitou Bohyni!" ("Bride! Come in, they bed is made! Preserve the House for the Triple Goddess!")
"Ať Brigid požehná tomuto domu, Brigid, sličná/jasná a jemná, barvy kukuřičné trávy (suchopýru/páperníku), panna se zlatými loknami." ("May Brigit give blessing to the house that is here; Brigit, the fair and tender, Her hue like the cotton-grass, Rich-tressed maiden of ringlets of gold." )

Brigitino lůžko: na noc se vedle krbu nebo svíček položí košík se slaměnou panenkou a falickou hůlkou, třikrát se zvolá: "Vejdi, Brigid! Vítej, Brigid!" ("Brigid is Come! Brigid is Welcome!")

Věřilo se, že bohyně Brigid v tento čas chodí po zemi. Venku se proto nechávaly pruhy látky, které požehnala. Ty potom sloužily k léčení a ochraně.
U krbu se také v předvečer svátku rozsypal popel. Pokud byla ráno jeho vrstva narušená, Brigid dům navštívila s požehnáním.

Požehnejte semenům, která budete na jaře sít.


Očištění:
Imbolc je spojen s duchovním i fyzickým očištěním.

Ukliďte, vyčistěte a očistěte svůj oltář a místnost, kde pracujete (nejen magicky). Vnější úklid povzbudí často stejnou akci i uvnitř vás samých.
Můžete provést také očistu divinačních pomůcek a magických nástrojů nebo zahradnického nářadí.

Pokud ještě máte, odstraňte zbytky výzdoby z Jule (např. věnec, větve) a spalte je. Spálit se může i starý Brigitin kříž.

Můžete očistit i sami sebe pomocí elementů:
Tělo pomocí soli, případně jílu nebo si dopřejte třeba bahenní koupel. Požádejte při tom Zemi, ať z vaše tělo zharmonizuje, očistí a vyléčí.
Mysl pomocí kadidla (případně jiné vyhovující vůně, např. levandule) . Představte si, jak vonná esence uklidňuje a čistí vaše myšlenky, požádejte Vzduch, ať vše, co vaší mysli škodí, odvane pryč.
Emoce pomocí vody. Můžete si dát očistnou koupel nebo sprchu. Představujte si, jak Voda smývá a léčí všechnu citovou bolest a starosti, prociťujte, jak se vaše nitro harmonicky nalaďuje .
Duši (duchovní tělo) pomocí energie krystalů - vhodný je křišťál, jehož krystaly nebo valounky si můžete rozložit po těle (nejlépe v místě čaker) - a nebo se vnitřně uvolněte a představte si, jak celé vaše já sprchuje očistné bílé světlo.


Duchovní probuzení:
Imbolc je příhodnou dobou pro iniciace, (samo)zasvěcení, požehnání, vnitřní cesty za božskou inspirací, probuzení nebo povzbuzení umělce a inovátora v sobě, posílání energie do oblasti tvůrčí práce, nové začátky.

Požádejte Brigid, aby podpořila vaši kreativitu a inspiraci.

Položte si otázku: Co ve mně chce vyrůst? Čeho chci dosáhnout? Ve kterých oblastech, které chci změnit, mám potíže? Získejte více informací pomocí malby, psaní, meditace. Až budete mít jasno, sepište svá přání. Abyste symbolicky projevili svou ochotu přijmout tajemnou duchovní pomoc, udělejte skok víry přes oheň nebo svíčku.

Další tipy pro oslavy:
Vyjděte si do přírody a hledejte první známky jara.Inspirace pro žádost k Brigid:

Mother, with your tender care,
Bless Your children everywhere!
-Brigid, send your healing flame,
To burn away our grief and pain!

Matko, žehnej všem svým dětem
svou něžnou péčí a starostí.
Brigid, pošli svůj léčivý plamen,
ať spálí žal, zbaví nás bolestí.

 


Komentáře

1 Elen Elen | Web | 3. února 2012 v 22:48 | Reagovat

Musím pochválit krásný článek :-)
Na hromnice obvykle chodívám ťukat na "svou" lípu a šeptat jí o jaru, které máme nadosah. Letos si však netroufám a nechám ji ještě pospat... :-)

2 Květa-Liliana Květa-Liliana | Web | 4. února 2012 v 0:04 | Reagovat

Díky:-) Ráda sbírám různé tipy a inspirace na oslavy, člověk si pak může vybrat, co ho zrovna chytne.
Šeptat stromům o jaru je krásný zvyk. Je fakt, že v takových mrazech by ten budíček ještě nebyl příjemný :-)

3 Miky Miky | E-mail | Web | 4. února 2012 v 10:10 | Reagovat

Moc se mi líbilo, když loni, nebo předloni o Imbolku nechávala moje žena požehnat své svíce v produ potoka, kterým se valila voda z roztátého sněhu.

4 Květa-Liliana Květa-Liliana | Web | 5. února 2012 v 17:18 | Reagovat

[3]:: To je také pěkný rituál, takové spojení živlů.

5 helena helena | Web | 2. dubna 2012 v 14:03 | Reagovat

Mně je známá Brigid,mám ji na kártách bohyní.Četla jsem jedním dechem.Musím říct,že některe věci mi přijdou trochu magické,nikdy jsem to nezkoušela.Neměli bychom zapomínat,že tyto bytosti jsou jen pomocníky Boha,a toho bychom měli uctívat.To je můj náhled.

6 helena helena | Web | 2. dubna 2012 v 14:03 | Reagovat

Jsem ve spamu.

7 Květa-Liliana Květa-Liliana | Web | 2. dubna 2012 v 18:46 | Reagovat

[5]:: Už jsem to opravila, možná za to může Brigid nebo jiný nedůtklivý Bůh, co si tu čte :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama