.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Jarní bylinky

24. dubna 2012 v 5:35 | Květa Liliana |  LÉČITELSTVÍ
S prvním oteplením začínají vyrážet některé známé bylinky - sedmikrásky, kopřivy, pampelišky, později se přidají i hluchavky a další. Teď už je jaro v plném proudu, a tak můžeme tyto léčivky vesele sbírat a užívat. Připomeňme si tedy nejen jejich léčivé účinky, ale i to, jak si s těmito posly jara můžeme zpestřit jarní kuchyni.Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je léčivou bylinou již od dávných dob. Patří mezi naše nejvšestrannější byliny - je léčivá od kořene až ke květům. Obsahuje vitamíny A,B a C, minerály - zejména železo a další prospěšné látky.
Kopřiva působí jako diuretikum, podporuje tedy léčení zánětů močových cest, používá se i při léčení vysokého krevního tlaku, pomáhá při premenstruačním syndromu. Její použití má pozitivní výsledky také u zvětšení prostaty, senné rýmy, artritidy a kurdějí.
Pozitivně působí i na růst a kvalitu vlasů, omezuje tvorbu lupů - používá se výluh k oplachování nebo tinktura ke vtírání do pokožky hlavy.

Rizika:
Kopřiva jakožto diuretikum odvádí z těla draslík. Pokud tedy používáte kopřivu často, měli byste jíst potraviny bohaté na draslík (např. banány a čerstvá zelenina).
Nadměrné užívání kopřivy jako součásti hubnutí také není vhodné. Diuretika odvodňují, což sice na první pohled sníží váhu, ovšem značně nezdravým způsobem (vodu opět musíme doplnit) - při dlouhodobém užívání tedy kopřiva může způsobit dehydrataci organismu.
Kopřivě by se měly raději vyhýbat také těhotné a kojící ženy a děti mladší 2 let.

Použití:
Tradičně se kopřiva používá při jarních pročišťovacích kůrách. Použít ji můžeme ve formě čaje - listy pouze spaříme, necháme vyluhovat cca 10 min. Čaj se pije neslazený, po dobu jednoho až čtyř týdnů. Při dlouhodobější kůře pijeme 1-2 šálky denně, při krátkodobé (např. 14 dní) až 1 litr denně.
Připravit si můžeme i šťávu z listů - čerstvou nať rozmixujte v troše vody a prolisujte šťávu přes plátno. Užívá se 3-5 lžiček denně. Čerstvá šťáva podporuje krvetvorbu, látkovou výměnu, pročišťuje krev a snižuje hladinu krevního cukru. Kneipp šťávu doporučoval i při chrlení a močení krve, měla by rychle zastavit i krvácení z nosu (vtahováním šťávy do nosu).

Akutní homeopatie:
Kopřivu můžeme použít i v homeopatické podobě.
Použití homeopatických léků v akutních případech:
V akutních případech využijete nejčastěji nízké potence (5 - 30 C), podávají se většinou 3x denně, u vážnějších případů (krvácení, alergické reakce, popáleniny,…) i častěji (např. po 10 minutách až hodině), do vyléčení stavu nebo 3-7 dní.
Nemáte-li u sebe homeopatický lék z lékárny, můžete si ho nouzově vyrobit i sami. Potřebovat budete lahev čisté vody. Ve víčku rozetřete rostlinu (pokuste se jí nedotýkat), nalijte do něj vodu, vylijte a toto nalití a vylití vody opakujte podle toho, jakou potenci chcete získat - tedy 9krát nalijete a vylijete pro potenci 9C (15krát pro 15C, 30krát pro 30C). Nakonec vodu (tedy už homeopatický lék) vypijete.

Urtica urens
Vyrážky, kopřivka s pálivými a štípavými bolestmi (zhoršení teplem, cvičením, kopřivka vyvolaná koupelí), alergická reakce na plody moře
Poštípání hmyzem - svědění, bílé pupeny s červeným okolím, zlepšení chladem
Popáleniny (1. a 2. stupně) - bez puchýřů nebo nejsou výrazné, kůže je rudá, pálící a svědící, zlepšuje se hladem - můžete použít i lokálně ve formě tinktury
Akutní dnavá artritida

Kopřiva v kuchyni:
Kopřivové listy můžeme přidávat do polévky a nebo z nich připravit špenát - stejně jako špenátové listy i ty kopřivové spaříme, jemně nasekáme a podusíme na menším množství oleje s česnekem, troškou smetany, ochutíme (sůl, pepř) a nakonec zahustíme vejci.
Čerstvé křehké kořeny můžeme přidávat do salátů.


Smetánka lékařská - pampeliška
Pampeliška je v trávnících a zahradách většinou považována za plevel, je to však velmi výživná léčivá bylina využívaná k léčení déle než 1000 let. Z pampelišky můžeme rovněž využít celou rostlinu - kořeny, listy, stonky i květy.
Pampeliška obsahuje vitamíny C, B, provitamín A (je ho v ní tolik jako v mrkvi), beta-karoten.
Povzbuzuje tok žluči a pomáhá stravovat tuky, má diuretické účinky, snižuje hladinu cukru v krvi.
Pomáhá jako prevence vzniku žlučníkových kamenů, povzbuzuje činnost jater, střev a slinivky břišní. Jako diuretikum pomáhá také při PMS a vysokém krevním tlaku. Pro obsah antioxidantů je prospěšná i jako prevence rakoviny. Dále může pomáhat při poševních zánětech (zamezuje růstu kvasinky Candida albicans) - v těchto případech se používá jako koupel.

Rizika:
Opět bychom se měli vyvarovat nadměrnému používání pampelišky kvůli jejím diuretickým účinkům (odvodnění organismu a odplavení draslíku). Vynechat by ji měly těhotné a kojící ženy a děti do 2 let.

Použití:
Připravit si můžete čaj z listů, odvar z kořene nebo tinkturu.
Tradičně se na vesnicích dělal/dělá i pampeliškový med z květů. Ve středověku z ní mniši připravovali víno s medicínskými účinky.

Akutní homeopatie:
Taraxicum
Poznávacím příznakem jsou mapovité skvrny na jazyku (bílý povlak s ostrůvky živého masa), noční pocení. Mentální obraz: sklon k veselí a mluvení, mumlá si pro sebe
Zažívací obtíže - nevolnost při zažívání, zhoršená tučným, gastritida (zánět, podráždění žaludeční sliznice), akutní zánět žlučníku. Zánět sliznice jazyka.
Bolest hlavy v zátylku, zhoršená ležením.

Pampeliška v kuchyni:
Čerstvé mladé listy před rozkvětem rostliny (nejsou tolik hořké) můžeme používat do salátů všeho druhu. Starší listy se hodí spíše na vaření. Namočíme-li je do vody - před jejich namočením vyřízneme tužší část od konce listu - a nádobu přikryjeme (aby byly ve tmě), tak listy zbělají a můžeme je připravovat jako čekanku .Chmel otáčivýTato rostlina je populární především díky nápoji, který se z ní vyrábí, má však také mnoho léčivých vlastností. Planý chmel najdete často u řeky, kde se pne po keřích i stromech.
Chmel obsahuje látky (humulin a lupulin), které hubí bakterie - můžeme ho tedy využít jako antibiotikum - prevenci infekčních onemocnění a nebo jako první pomoc při poranění (přiložením rozmačkaných listů na ránu). Podle jednoho výzkumu chmel účinně hubí i bakterii způsobující tuberkulózu.
Tato bylina obsahuje i sedativa, můžeme ji tedy využít (listy) pro léčení nespavosti a úzkosti (sedativní účinek chmelu je vyšší u sušených rostlin).
Má také uklidňující vliv na trávicí trakt. Zároveň povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv a tím i chuť k jídlu, na organismus působí mírně močopudně.
Chmel obsahuje i látky podobné ženskému hormonu estrogenu, může být proto využitý pro vyvolání menstruace.

Rizika:
Chmelu by se měly vyhýbat děti mladší 2 let a pro jistotu i těhotné a kojící ženy i ženy s rakovinou prsu vyvolanou estrogenem. Nedoporučuje se také lidem užívajícím jiná sedativa.
Čerstvé šištice mohou při styku s kůží vyvolat podráždění a vyrážku.

Použití:
Z chmelu si připravíme nálev (luhuje se asi 5 min), pijí se 2 šálky denně. Čerstvý chmel používáme proti infekcím a trávicím potížím, starší a sušený v případě nespavosti.

Chmel v kuchyni:
Mladé výhonky chmelu můžeme přidávat do salátů.


Sedmikráska obecná - chudobkaTato nenáročná něžná rostlinka ozdobí trávníky už s prvním dotykem tepla. Obsahuje hned několik léčivých látek (např. saponiny, hořčiny, třísloviny, minerální látky, organické kyseliny, flavonoidy, inulin).
Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, nejlépe na jaře, kdy obsahuje nejvíce účinných látek.
Tyto látky napomáhají zvýšení látkové výměny v játrech. Doporučuje se také při chorobách žlučníku.
Vnitřně - ve formě čaje - se používá např. při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, kdy napomáhá vykašlávání a působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se i při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček .
Kloktáním napomáhá léčbě zánětů hrdla a dásní.
K zevnímu použití je vhodná jako přísada do koupele nebo odvar na obklady. Využívá se při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány.

Akutní homeopatie:
Bellis perennis
Mentální obraz: pocit, že je malá, snadno zašlapaná, ale rychle se vzchopí
Sedmikrásku používali poutníci a vojáci na pochodu - tak jako se tato bylinka dá zašlápnout, ale do rána se zase zvedne, i oni večer padli únavou a ráno šli zase dál.
Zhmožděniny měkkých tkání (vše je velmi citlivé), pocity těžkosti, únavy a vyčerpanosti. Podlitiny, výrony, hematomy.
Krvácení do měkkých tkání, následky úderu, zhmoždění. Zranění vnitřních orgánů (při podezření na krvácení z jater, ledvin, sleziny, gynekologických org.). Hojení po operacích a porodu. Bolesti po ledvinových kamenech.
Onemocnění z prudkého ochlazení (náhlé změny) - např. přehřátý člověk skočí do vody.

Použití v kuchyni:
Květy sedmikrásky můžeme použít ke zdobení salátů nebo je přihodit do polévky. Příliš to s ní ale pro jistotu nepřehánějte, ve větším množství by mohla vyvolat krvácení.


Hluchavka bílá
Tato "falešná kopřiva" má opět mnohé využití v bylinkářství.
Její sbírání (využívají se trubkovité květy) a sušení není jednoduché, kvalitní droga je tedy poměrně drahá.
Obsahuje látky jako slizy, až 10 % tříslovin, kyselý saponin, flavonoidy, cholin a další biogenní aminy.
Má slabě protizánětlivý a diuretický účinek.
Používá se zejména ve formě čaje jako prostředek usnadňující odkašlávání při různých onemocněních dýchacích cest, zejména u dětí. Mimo to má příznivý vliv i na trávení - pomáhá při zánětech žaludku, nadýmání a plynatosti.
Zevně se používá ve formě obkladu při povrchních zánětech kůže, ekzémech, hemoroidech a zánětlivých nebo mokvavých ranách.
Pomáhá i při mírných zánětech sliznic úst a krku.

Použití v kuchyni:
Listy mladé ještě nekvetoucí rostlin můžeme použít do salátů, polévek a jako špenát. 


Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 24. dubna 2012 v 16:00 | Reagovat

Zdravím. Květuško...ty máš asi hodně ráda přírodu, že ?

2 Květa-Liliana Květa-Liliana | E-mail | Web | 24. dubna 2012 v 22:07 | Reagovat

Ano, mám :-)

3 Ormin Ormin | 9. července 2015 v 12:45 | Reagovat

Velikánský výběr bylinek na prodej:

http://www.honzovy-bylinky.cz/cs/BYLINKY-KORENI-LECIVKY-c281.html

Doporučuji bylinky na zahradě v mnoha druzích, nemusíte pak používat drahé léky

4 MaikelF MaikelF | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:44 | Reagovat

I found this page on 12th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

5 FelixH FelixH | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:44 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama