.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Jarní oslavy a rituály 1 - Vynášení Zimy

4. dubna 2012 v 2:12 | Květa Liliana |  POHANSKÉ OSLAVY
Pohanské oslavy příchodu jara zahrnují mnoho různých zvyků a rituálů. V každé kultuře se slavilo trochu jinak, poselství však bylo všude stejné: je čas rozloučit se s temnotou a zimou a přivítat nový život.Vynášení Zimy

Vynášení Zimy, Smrti nebo Moreny je starodávný pohanský zvyk, který se ze slovanských dob dochoval až dodnes. Spadal do období druhé poloviny března nebo první poloviny dubna.
Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara významnou událostí, kterou prožívalo celé společenství. Hlavními aktéry této slavnosti byli mladí lidé, dospívající nebo děti, kteří představují naději do budoucna.
Ke zhotovení symbolické figuríny nazývané Smrt nebo Morena, Mařena (ve Slezsku zároveň vynášeli i Mařocha v mužské podobě) se využil materiál, který už nebyl k potřebě (suché větve, stará sláma nebo seno,…).
Morana bývala ustrojena do bílého a ozdobena náhrdelníkem z vyfouknutých vaječných skořápek a prázdných šnečích ulit. Figurína Morany představuje smrt, nemoci, bídu a všechno, co lidem škodí.


Děvčata smrtku vynesla za vesnici, kde se následně topila, pálila, kamenovala, trhala nebo zakopávala. Často byla zapálena a vhozena do potoka nebo řeky (oheň je stejně jako voda očistný živel), která ji odnesla z vesnice jako symbol překonání zimy. Smrt a neštěstí jsou pryč, voda je vzala...Protikladem k Moreně bylo Líto (letečko, májíček), které symbolizovalo příchod jara a obnovení života. Na rozdíl od smrtky bylo vytvořeno ze živých a barevných materiálů - vršky jehličnanů nebo větvičky rašící jívy se ozdobily barevnými pentličkami a vajíčky. Důležitým doprovodem líta bývala i panenka, jako další symbol budoucnosti a plodnosti.
S takovýmto lítem nebo lítečkem pak mladí obcházeli vesnici a u každého domu obřadními zpěvy a říkankami oznámili, že je zima pryč. Od hospodářů za tu dobrou zprávu dostali koledu a nakonec si z darů uspořádali hostinu. Nechyběla muzika, zpěv a tanec.


Říkanky k vynášení Morany:

Přišlo jaro do vsi,
kde si, zimo, kde si?
Byla zima mezi náma,
ale už je za horama,
hu, hu, hu, jaro už je tu!

Smrt plave po vodě, nové léto k nám jede.

Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi! Co nám léto přinese ? Obilíčko zelené a vajíčko červené.

Nesem léto zelený
a vajíčka červený.
Hody jsou, hody jdou,
nesou léto před sebou.

Smrt nesem za lesem,
nové léto přinesem.
Radujte se, mládenci,
s červenými pletenci.
Radujte se, babky,
s červenými jabky.
Jaký je to mazanec
bez koření, bez vajec?
Svatý Jiří vstává, zem odemykává,
aby rostla tráva, travičká zelená,
růžička červená, fiala modrá.

Nesu nesu smrtku
k Zelenýmu čtvrtku,
až tu smrtku odnesu,
nové léto přinesu.
Smrťáka neseme s velkým nosem,
do vody ho dáme,
nad ním zazpíváme.


Podobnou symboliku spatříme i v tradiční velikonoční pomlázce - vyšupání pomlázkou má vyhánět z těla nemoci a zajistit zdraví a plodnost. A ušidrásající zvuk řehtaček jistě kdejakého ducha zimy spolehlivě zažene :-)


Morris dance

V britské tradici se zima zaháněla tancem.
Tanec zvaný "morris dance" pochází podle některých tvrzení ze starých keltských tanců jara, které měly zastrašit a odehnat duchy zimy. Nicméně přesný původ těchto tanců nebo jejich názvu není zcela znám. Zmínky o těchto tradičních tancích pochází už z 15. století, píše o nich i William Shakespeare. Původně se jednalo o májové tance, dnes jsou také součástí oslav Velikonoc.
Na "morris dance" je nejzajímavější kostým tanečníků (tancují muži i ženy): obvykle jsou oblečeni do bílé košile, bílých nebo tmavomodrých kalhot (ženy do červené či jinak barevné sukně), ozdobeni červenými a modrými šerpami, na hlavě slaměný klobouk se spoustou květů a s pentlemi, kromě toho mají tanečníci na sobě navázané barevné stuhy, fábory a také malé zvonečky. Když se pak takto vystrojení tanečníci rozparádí, zvonečky zvoní a všechny stuhy a pentle vlají kolem.
Tanečníci mají tradičně v rukou šátky, někde však i hole a nebo meče.Ve Walesu si tanečníci malují tváře na černo, což může odkazovat na odstrašování duchů zimy a nebo na jednu z teorií, podle které tyto tance původně pocházejí z Afriky.Jako tradiční hudební doprovod k těmto tancům slouží bubínky nebo tamburíny, píšťaly a housle, v současné době i harmonika.

A nakonec foto z Čech a vlastních zdrojů. Tančit morris dance je skvělá zábava :-)


Během jarních oslav můžete na anglických ulicích potkat také Zeleného Jacka (Jack-in-green). Je to chlapík celý "obrostlý" zelení. Zelení Jackové často doprovazejí tanečníky Morris dance a jistě vám připomenou Rohatého Boha v podobě Zeleného muže.
Poděkování Bohům temné části roku

Duchy a bohy zimy nemusíme jen zastrašovat a pálit/topit, můžeme se s nimi rozloučit i mírumilovnějším způsobem :-) Poděkujme jim za to, že nás provázeli temnou částí roku a podporovali nás. Oceňme dary, které k nám přišly během zimního období. Usmiřme se i se stíny, které na nás v tento čas dopadly, a pokusme se rozpoznat jejich skryté poselství. Zabilancujme, jaká poučení a výzvy nám zima přinesla.
Uvědomme si, co starého v nás nebo našem životě odchází společně s Moranou, nebo co bychom pustit k vodě chtěli.
V čem nás zima připravila na nový začátek, na další růst a vývoj?
 


Komentáře

1 Elen Elen | Web | 4. dubna 2012 v 8:12 | Reagovat

Skvělý článek!

2 helena helena | Web | 5. dubna 2012 v 18:55 | Reagovat

Na druhé a čtvrté fotce vypadáš jak tribalová tanečnice,má to něco společného s tribalem jako tancem?Myslím že ano,protože tribal je tak trochu spojený se šamanizmem a s duchy.

3 Květa-Liliana Květa-Liliana | Web | 5. dubna 2012 v 20:22 | Reagovat

Helena: Tribal tancuji, ale ten kostým byl zaměřený především jako symbolický kontrast jara a zimy (a stužky a spol. byly po ruce).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama