.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Jarní oslavy a rituály 2 - Očista

6. dubna 2012 v 3:39 | Květa Liliana |  RITUÁLY
K brzkému jaru se v mnoha tradicích pojí různé očistné rituály, ať už jde o půsty, úklid nebo speciální obřady související s odchodem zimy.
Věnovala jsem jí tedy samostatný článek, ve kterém se podělím nejen o úvahy nad tím, proč může být očista v jarním období důležitá, ale přihodím i pár vyzkoušených tipů, jak na to.


Jaro je obdobím nových začátků, nového života. Abychom však plně mohli v životě přivítat nové, musíme mu udělat místo. Chceme-li si pochutnat na dobrém čerstvém nápoji, musíme z poháru vylít ten starý. Nakoupíme-li si spoustu nových krásných věcí, nebudeme je mít kam dát, pokud je náš dům přeplněn starým nepotřebným haraburdím. A podobně, pokud chceme ve svém životě začít se změnami, přijmout nové myšlenky, měli bychom se ujistit, že nám v tom minulost nebude bránit.

Vnější očista
Jarní gruntování má samozřejmě významný estetický, případně hygienický důvod. Čistý, uklizený dům má však i svůj příznivý energetický potenciál - cítíme se v něm harmoničtěji, možná více svobodně. Jak říká filozofie feng-šuej, energie může volně proudit.
Mnoho z vás ale také možná postřehlo, že prostředí, ve kterém žijeme, často věrně odráží náš vnitřní stav. Pokud se nám v bytě kupí nepořádek, můžeme se zamyslet nad tím, zda-li podobný chaos nevládne i v naší mysli nebo duši. A možná také postřehnete, že impulz k vnějšímu úklidu bude doprovázen i touhou uklidit si uvnitř sebe. Mnoho lidí si pochvaluje, jak volně se najednou cítí poté, co zbavili starých krámů, oblečení apod., které jim léta zabíraly v bytě místo. Úklid tedy může skvěle sloužit jako rituál, který nám pomůže nechat odejít staré a otevřít se novému.Vnější očista těla je dalším dobrým pomocníkem v případech, kdy potřebujeme uklidnit mysl nebo emoce. Já mám velice dobré zkušenosti s využitím elementu vody (nejlépe ve formě sprchy), dalšími účinnými očistnými živly jsou země (takové hrabání se v hlíně je velmi uklidňující) a oheň (ten samozřejmě nevyužívám na tělo:-) ), ovšem i taková procházka v silném větru má něco do sebe.


Vnitřní očista
Touha po vnitřní čistotě podle mého leží na pozadí každého vnějšího úklidu. Vnější úklid sám o sobě však málokdy vyřeší naše problémy, spíše bývá souběžnou akcí, symbolem, poslední kapkou. Ta hlavní a rozhodující práce se odehrává v nás samých.
Nejprve bych se chtěla zmínit o tom, jak vlastně očistu vnímám. Nejsem příznivcem "exorcismu" - tedy filozofie, podle které je třeba se pravidelně očišťovat od nejrůznějších negativních sil a bytostí, které létají všude kolem a lepí se na nás. Teorie, podle které zlo a démoni přichází z vnějšku a my je musíme prostě zase odstranit nebo zahnat vhodnou pomůckou nebo rituálem. Místo toho jsem přesvědčená o tom, že ať už z vnějšího světa chytíme cokoliv (od bacilu po nějakou bytost), příčinou je naše vnitřní nerovnováha (oslabení imunity) způsobená určitým přesvědčením, nedostatkem sebeúcty, silným emocionálním rozrušením (nejčastěji pocity viny nebo strachu). Mnohem častěji nás však trápí démoni vnitřní - sebedestruktivní myšlenky nebo emoce, se kterými se neumíme vyrovnat.
A v tomto pojetí pro mne očista neznamená prosté zbavení se něčeho, protože to obvykle ani tak jednoduché není. Můžete udělat desítky očistných rituálů, ale pokud to nebudete vnitřně myslet skutečně vážně, budou to jen planá slova bez výrazného efektu.
Spíše tedy očistu chápu jako proces transformace, jakousi vnitřní alchymistickou přeměnu. Naši minulost, myšlenky a zážitky nemůžeme úplně vymazat, můžeme je však zpracovat a proměnit tak, aby se staly úrodnou půdou, kompostem, ze kterého vzejdou nová semena.
Lépe než násilné zbavování se negací funguje "přeladění". Prostředníkem k harmonickému naladění a dosažení vnitřního klidu, míru může být vhodná meditace, léčebný rituál a také samozřejmě snaha svým démonům porozumět a udělat si z nich spíše spojence.
Dalším významným tématem vnitřní očisty je umění nechat odejít. Snad nejsilněji toto pocítíme, když přijdeme o někoho blízkého. Křečovitě a zbytečně se však můžeme držet i omezujících přesvědčení nebo návyků, které již ztratily svoji užitečnou funkci. Častým důvodem, proč si určité problémy tak držíme, bývá vnitřní sebedestrukční program (sebetrestání), který se může projevit i nedůvěrou, že by do našeho života mohlo přijít požehnání, něco lepšího.


Prostředkem k vnitřní očistě těla býval tradičně půst. V jarním období můžete držet půst masový (viz masopustní tradice) nebo si naordinovat určitou dietní kůru. Jednodenní hladovka může být čas od času prospěšná, pokud vám v tom nebrání nějaká zdravotní komplikace. Měli byste však dodržovat pitný režim, zdraví prospěšné jsou čerstvé ovocné a zeleninové šťávy (v superlativech se hovoří např. o okurkové).
Vhodná úprava jídelníčku, ve kterém figurují syrové a kvalitní potraviny (zelenina, ovoce) vám pomůže pročistit organismus od různých škodlivých látek a dodat tělu novou sílu. Využít můžete i některých přírodních potravinových doplňků - např. aloe vera gel (vyplatí se udělat průzkum a najít si opravdu kvalitní výrobek), mořské řasy (chlorella, spirulina) nebo mladý ječmen.
Mnoho lidí v této době netrpělivě vyhlíží první jarní bylinky - mladé výhonky kopřiv, smetánky apod., ze kterých je možné vařit léčivé čaje a přidávat je do salátů nebo jiných jídel.
Tipy na očistné rituály

Meditace, imaginace a elementy
Během praxe jistě zjistíte, která představa nebo jaký element dokáže nejlépe uklidnit vaše nitro.

Světlo - představte si, že jste obklopeni jasným světlem (bílé, zlaté nebo jakékoliv jiné vhodné barvy), koupete se v něm, prostupuje celé vaše tělo i duši a naplňuje je klidem. Můžete využít vizi světelné sprchy, sloupu světla, slunečních paprsků apod. I skutečné paprsky slunce mají na duši pozitivní vliv.

Voda - prožijte si vnitřně očišťující a uklidňující účinek vody v podobě, která je pro vás nejpříjemnější a nejúčinnější. Já například vždy imaginárně postojím pod vodopádem, velice příjemná a uvolňující je pro mne i představa koupele v horkých pramenech.
I obyčejné pití čisté vody má očistné účinky, zvýšit je můžete například za pomoci drahých kamenů (ve sklenici vody necháte "vyluhovat" vhodný čistý kámen).


Meditační posezení u tekoucí vody, ve které se navíc třpytí odlesky slunce, je nesmírně uklidňující a nabíjejícíZemě - inspirujte se bahenními koupelemi nebo zahrabáváním do země/písku. Kontakt se zemí je léčivý, země má schopnost pohlcovat a proměňovat. Práce na zahrádce nebo s keramickou hlínou může také velmi dobře splnit účel.

Ukázka práce s vnitřními stíny, emocemi (konkrétně strach a žal) pomocí hlíny. Je to jeden ze způsobů, jak s nimi navázat kontakt, blíže je poznat a získat také zdravý odstup.

Pro očištění a harmonizaci se úspěšně používají i minerály - můžete si na tělo (nejlépe na energetická místa - čakry) položit valounky křišťálů nebo jiných vhodných kamenů a nechat nějakou dobu působit. Kromě křišťálu mám osobně velmi dobré zkušenosti s černým obsidiánem, který používám při úzkosti, vnitřní bolesti, strachu.

S takovými křišťálovými obry se jistě nesetkáte každý den, ale když už se to jednou poštěstí (jako mně před několika lety v Rakousku), stojí ten zážitek za to :-)


Nezapomeňme ani na čistící účinek některých bylin - pro uklidnění duše a mysli se často používá levandule, šalvěj. Praktické jsou ve formě éterických olejů, při rituálech tyto bylinky spaluji na ohni.

Vzduch - čištění elementem vzduchu se obvykle provádí ve formě různých éterických olejů nebo kadidel. Jeho pozitivně destruktivní sílu však můžete využít i v meditaci (vichřice nebo tornádo odnášející staré vzorce) nebo, jak už jsem zmínila, na vás bude dobře působit vítr.

Oheň - oblíbený očistný živel můžete v celé své síle využít v meditaci - inspirovat se můžete třeba představou fénixe. V reálu nám oheň poslouží k mnoha rituálům a kouzlům zaměřeným na zbavení se starého, k symbolickému spálení negací.

Zde je ukázka jednoho z mých:

Zvolte si nejlépe jednu konkrétní věc (vlastnost, zlozvyk, chování, vzorec myšlení,…), které se chcete zbavit. Počítejte s tím, že pokud si vyberete něco, co je spíše vaším "zbožným přáním", bude účinost rituálu spíše symbolická. Může vás to nakopnout ke změně, ale vždy bude záležet především na vašem vkladu - síle rozhodnutí, motivaci atd.
Z klubka vlny odpovídající barvy (nejlépe takové, která koresponduje s vaší negací) vytvořte jednoduchou panenku.

Postup: Namotejte nit (nejlépe vlna) na kus kartonu, poté ji z kartonu stáhněte. Na jednom konci namotané nitě zavažte, čímž vznikne hlava. Stejným způsobem pak můžete vytvořit ruce (oddělíte si část nití), trup, případně nohy. Dolní konec namotaných nití rozstřihněte nůžkami.
Hotovou panenku si pak přivaže k sobě tak, že si zavážete provázek nebo stuhu kolem pasu a ze zbytku vytvoříte jakousi pupeční šňůru - na její konec přivažte panenku.
Nyní si představte, jak z vás zvolená negace odchází nití a vstřebává se všechna do panenky. Počkejte si, až ucítíte, že se vše, čeho se chcete zbavit, "vsáklo" do panenky. Panenku, do které přešla vaše negace, pak odstřihněte od sebe. Následně kolem ní omotejte větvičky šalvěje a vhoďte do ohně. Svoji negaci tak nejen odvedete pryč, ale ještě ji očistíte pomocí ohně.
Během rituálu sledujte své pocity. Jak lehko/těžko se negace zbavujete? Dokážete ji od sebe odstřihnout, spálit - a jak se přitom cítíte? To vše vám napoví, jak hluboko je ve vás problém zakořeněný a do jaké míry jste ochotni se ho zbavit.

Inspirovat vás může i Litanie pěti elementů od Seleny Fox.

Bohové a bytosti - o pomoc s vnitřní očistou a transformací minulosti samozřejmě můžete požádat i Bohy a jiné bytosti, které k tomuto tématu mají blízko.
Ti, kteří spolupracují s anděly, často za tímto účelem volají archanděla Michaela. Milovníci draků najdou moc pěknou meditaci v knize k Tarotu Keltských draků - v ní nasednete na svého draka a on vám svým ohněm pomůže spálit vše, co vám škodí.

Já jsem letos při loučení se se zimou požádala o tohle Moranu a Velese, kteří mě temným obdobím roku provázeli.
Pro uctění Morany jsem vytvořila panenku, kterou jsem ovšem nemínila nijak pálit nebo topit, ale zaujmula čestné místo na oltáři. Mým cílem bylo Bohům zimy a temnoty poděkovat za podporu a vedení a požádat je o pomoc při zbavování se starého.

Hlavní kněz kontroluje obětiny :-)

Oltář schválen, můžeme začítSymbolem starého se staly větve stromku a části další dekorace ze zimního slunovratu a suché, spadané listy čajovníku, které symbolizovaly nemoc. Při zapálení ohně jsem žádala Bohy, aby mě podpořili při opouštění starých vzorců, které mi již neslouží, abych lépe uvolnila místo novému a tyto změny přijala.


Při vzplanutí očistného ohně se hlavní kněz pohoršeně vzdálil, protože on už je přece dokonalý :-)

Poté došlo na pálení levandule a šalvěje a žádost o očištění půdy a stromů na zahradě i celé rodiny od nemocí.


Součástí léčebného rituálu byla i aktivace panenek z vlny, které následně putovaly pod polštář členů rodiny, kde zůstanou pár dní. U mě se Moranino očistné působení zatím projevilo ve snech.

A na závěr nechyběl přípitek Bohům slunce a jara zlatavou medovinou.


Domácí oltář:


 


Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 6. dubna 2012 v 9:27 | Reagovat

Zdravím Vás paní Květo...právě před chvílí jsem Vám odpověděl na komentář na Arachnne.blog.cz...děkuji za připomínku.

Líbí se mi Vaše fotografie. Pěkné.

2 Květa-Liliana Květa-Liliana | Web | 6. dubna 2012 v 18:35 | Reagovat

Lukáši, já jsem ještě slečna a preferuji tykání :-)
Jinak díky za pochvalu.

3 Lukáš Lukáš | 6. dubna 2012 v 18:56 | Reagovat

[2]: V pořádku.

4 vĺčko vĺčko | E-mail | Web | 8. dubna 2012 v 20:14 | Reagovat

Pekný a inšpiratívny článok. Musím povedať, že si ma naladila na tu spravnu "jarnu vlnu" a konečne sa aj ja odhodlam na zbavenie svojich pút z minulosti ktore mi prekažaju v ceste. Uvidíme či sa mi to aj podarí.

Inak ma teší, že pracuješ so slovanskými božstvami. Aj naši bohovia sú tak isto zaujimavý ako keltsky či germansky, majú rovnakú moc, silu a v mnohom sa vyrovnaju svojím "kamarátom" z iných panteonov  škoda je, že si k ním len málo ľudí nájde cestu.

Ešte jedna pripomienka :) Tiež som Morenu nepálil ani neutopil. Pre mňa by to bolo veľmi neuctive kedže je to ona ktorá ma sprevádzala celu zimu a taktiež ma priviedla na cestu pohanstva. Nechápem ju len ako bohyňu zimy a smrti ale aj prírody a zeme. Preto som ju teraz z jari len obradne vykúpal v studničke a privítal som ju ako znovuzrodenú jarnú bohyňu.

uf, nejako som sa rozpísal :)

5 Květa-Liliana Květa-Liliana | E-mail | Web | 9. dubna 2012 v 0:53 | Reagovat

Jsem ráda, že se článek líbí, a přeji hodně úspěchů při vyrovnávání se s minulostí, někdy to není sranda.

Se slovanskými Bohy jsme si tak nějak padli do oka, přišlo to přirozeně samo.

Ano, pálit Bohyni mi také přijde neuctivé, když už pálím, tak to beru spíš magicky - tj. panenka není zosobněním Bohyně, ale symbolem, nástrojem, do kterého mohu přenést nežádoucí věci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama