.
Zajímavé akce:

25.1. Přednáška Posvátná a obřadní místa pohanů, Praha
7. - 9.2. Pohanský ples Ohnivá Brigit, Lučany nad Nisou


P.S.: V současné době publikuji také na webech PFIcz a Vody Života (stránky o zdraví, osobním rozvoji a spiritualitě).

.............................................................................................................................................................................

Výlet PFI "Pravěká Plzeň"

18. června 2013 v 16:52 | Liliana |  POHANSKÉ PUTOVÁNÍ PO PLZEŇSKU
Většina pohanů se ráda obrací při sestavování své praxe k historickým pramenům. Stejně tak ráda se toulá v přírodě a navštěvuje "magická" místa. Náš první výlet plzeňské odnože PFI proto spojil tyto dvě oblasti.
Přináším vám první reportáž zde na blogu a zároveň už chystám ještě jednu bohatší spolu s článkem o navštíveném hradišti pro web PFI, který bude zanedlouho opět v provozu.


15. června na nás čekal nabitý program a krásné letní počasí. Vydali jsme se poznat historické a přírodní zajímavosti krajského města, Plzně.
Začali jsme v Západočeském muzeu, kde jsme nejprve navštívili výstavu Giganti doby ledové. Ta skrývala realistické modely velkých pravěkých zvířat v životní velikosti. Mohli jsme se tak poměřit se zvířaty, se kterými se naši pravěcí předkové setkávali, lovili je, nebo se jich obávali.

Někteří z pravěkých gigantů:
Šavlozubec smilodon


Americký lev

Mamut

Medvěd krátkočelý, v pozadí pták Moa

Pračlověk na lovu

Jednorohý nosorožec (Elasmotherium)

Pozemní lenochod


Z hlubokého pravěku jsme pokračovali o něco mladší historií - nedávno otevřenou expozicí Archeologie. Ta nás seznámila s pravěkým osídlením kraje od nejstarších dob do raného středověku. Procházeli jsme mezi 27 panely s bohatou fotografickou dokumentací i naučnými videi a 34 vitrínami s artefakty nasbíranými během 130 let archeologických výzkumů lokalit na Plzeňsku. Prohlédli jsme si mimo jiné nálezy z nám známých míst, obdivovali zručnost našich předků a také se inspirovali k dalším výletům za pohansky zajímavými kouty Plzeňska.
Nechyběla zde ani funkční replika vertikálního stavu, mohli jsme si vyzkoušet i drcení obilí kamennými drtidly a žernovem.


Na této výstavě se nesmí fotit, proto jen malý náhled


Na promítacím plátně je právě zobrazena vochovská venuše:Po občerstvení v kavárně jsme zamířili obhlédnout ještě Bylinkový jarmark v Národopisném muzeu a pak už jsme opustili betonové centrum města a rozjeli se vstříc přírodě.
Poznávání bylinek po čichu:


Čekala nás návštěva přírodní rezervace Zábělá a hradiště Bukovec na severovýchodním okraji Plzně nad řekou Berounkou. Naučná stezka nás vedla zbytky přirozených dubohabrových a suťových lesů se vzácnou hajní květenou. V rezervaci žije přes 50 druhů obratlovců a z toho přes 40 druhů ptáků.
Hradiště Bukovec na Holém vrchu pochází z pozdní doby halštatské, znovu bylo osídleno a využito ve střední době hradištní, od konce 8. do 9. století, jako jeden z prvních slovanských opěrných bodů na Plzeňsku. Nyní je to přední archeologická památka západních Čech.Naše výletní skupina v dobré náladě:

Hradiště Bukovec

Výhled z Holého vrchu na Berounku:

Les v přírodní rezervaci

V oblasti hradiště jsme vytvořili přírodní oltář u velkého habru, který nás spontánně všechny přitáhl. Nechali jsme tu dary pro místní bytosti - naše předky, lesní duchy i zvířata.Poté jsme si užívali příjemnou procházku prosluněným lesem oděným do osvěžující zeleně. Listnaté nebo smíšené lesy pro mě mají úžasnou nabíjející atmosféru, mnohokrát jsem cítila výraznou změnu energie při přechodu z obvyklé smrkové monokultury do podobné přírodní rezervace s původními lesními porosty.

Abychom se nenudili, neboť cesty byly značené a udržované, došlo i na jednu lehce dobrodružnou zkratku a tanec mezi ostrůvky bláta (pozůstatky po nedávných hojných deštích).
Zážitky z výletu jsme večer zapili a zajedli v restauraci Plachetnice, kde se k nám přidaly další spřízněné duše.

Nakonec jsme se stihli ještě zúčastnit průvodu strašidel v rámci Historického víkendu a posedět v parku na trávě s láhví dobré medoviny.
První plzeňské pohanské putování jsme si náležitě užili a nezbývá, než se těšit na další výpravu. Budeme rádi, když se k nám připojíte :-)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama